Na pewno wiele osób kojarzy czym jest Air Max Day lub Air Max Month. Dla tych co nie wiedzą jest to, można powiedzieć, święto modeli z systemem Air Max. Zwykle na ten miesiąc przygotowywane są specjalne wydania wersji AM. A czy wiecie skąd w ogóle wzięła się ta celebracja?

 

Kilka słów o pierwszych Air Max 1

Pierwsze Air Max 1 zostały wypuszczone w 1987 roku 26 marca. Jest to jeden z tych najbardziej kultowych wydań Nike i zdecydowanie najważniejsze Air Maxy. Ten model zaprojektował nie kto inny jak znany i lubiany Tinker Hatfield. Co było w nich nowatorskiego i rewolucyjnego? Otóż były to pierwsze buty, w którym technologia Air Max była zaprezentowana poprzez okienko w podeszwie. Jak Tinker wpadł na ten pomysł? Otóż zainspirowało go Muzeum Sztuki Współczesnej we Francji. Konstrukcja tego budynku opiera się na instalacji poprowadzonej na zewnątrz zamiast wewnątrz. Dodatkowo umieszczono na niej wiele kolorów, dzięki czemu to miejsce jest jednym z podstawowych obiektów do zobaczenia w Paryżu.

 

Historia butów Nike Air Max-lata 80-15

Skąd wziął się w ogóle ten cały Air Max Day?

Oficjalnie pierwsze „święto” było w 2014 roku, jednak nieoficjalnie pierwszy event poświęcony Air Maxom odbył się rok wcześniej. Ku zaskoczeniu za całym projektem nie stało Nike, a kilku chłopaków z Londynu. Ich inicjatywa dotyczyła głównie uczczenia modelu Air Max 1, a wydarzenie nazwano „1987 the Icon”, który odbył się w 2013 roku w październiku. Chłopaki zorganizowani wystawę, na której można było zobaczyć aż 150 par AM1, w większości były to limitowane wydania, kolaboracje, a także niewydane modele. Całość robiła naprawdę znakomite wrażenie. Od tamtej pory Nike zdecydowało przejąć pałeczkę i organizować własne eventy pod hasłem Air Max Day. Z tej okazji też wypuszczano mnóstwo świetnych projektów.

Foot-balla team presents 1987 the icon an exhibition featuring the wor –  foot-balla.com

 

Big Bubble 2023

Na ten rok zapowiedziano powrót najbardziej ikonicznej kolorystyki AM1, czyli Anniversary Red, jednak nie będą to te klasyczne Air Max 1, a wersja Big Bubble, czyli z większą poduszką Air. Cała sylwetka nawiązuje to OG wydania, shape jak i materiały odwzorowane z wersji z 1986 roku. Wielu kolekcjonerów mocno czai się na tę parę. Ich premiery możemy spodziewać się właśnie w tegoroczny Air Max Day, czyli 26 marca. Na przełomie ostatnich lat hype na ten model mocno spadł. Czy za sprawą tego wydania będzie wielki powrót Air Max 1 do łask? Zobaczymy.

Nice Kicks on Twitter: "Peep 🔗 https://t.co/7NYDibnJ5T" / Twitter