W tym roku obchodzimy 35-lecie modelu Jordan 3. Wiele osób nie wie, że ich powstanie było niejako uratowaniem Nike, ponieważ w firmie nie działo się wtedy najlepiej. Gdyby nie ten model, możliwe, że współpraca z Michaelem Jordanem dobiegłaby końca. Jeśli jesteście ciekawi więcej to zapraszamy do artykułu.

Air Jordan 3: A Beginner's Guide to Every Release

Okres, w którym projektowano Jordan 3 był dość trudny dla Nike. Mimo sukcesów Michael Jordan nie był zbyt zadowolony poprzednimi modelami (AJ1 i AJ2), głównie dlatego, że były dla niego trochę za wysokie i dosyć mało elastyczne. W firmie bali się, że mogą stracić koszykarza, zwłaszcza, że niespodziewanie do adidasa odszedł wtedy Rob Strasser, wiceprezydent Nike, a to on odpowiadał za ściągniecie MJ’a do Nike. Wtedy główny kontaktem między Nike a Jordanem został Tinker Hatfield. To on odpowiada za projekt sylwetki Jordan 3. Był to jego pierwszy zaprojektowany model Jordanów.

 

 

Model Jordan 3 był czymś totalnie nowym i innowacyjnym, zdecydowanie niższym niż poprzednie pary, czego właśnie oczekiwał Michael. Jako pierwszy z linii Air Jordan miał widoczny system Air w podeszwie, pod piętą. Cała sylwetka była bardzo minimalistyczna i elastyczna, dzięki znacznie miększej skórze. Dodatkowo pierwszy raz zastosowano elementy z lekko zwierzęcym motywem, imitując skórę słonia, czyli Elephant Print. Dosyć sporą zmianą było postawienie na nowe haftowane logo Jordan Brand, które umieszczono na języku. Jumpman, czyli odwzorowany MJ ze zdjęcia podczas „lotu”, a dokładniej robienia wsadu do kosza. Z czasem wyparł również logo Nike Air na tyle.

Pierwsza para modelu Jordan 3 wyszła w lutym 1988 roku. Od tamtego czasu są jedną z ulubionych par Michaela Jordana. Zagrał w nich w Meczu Gwiazd w Chicago i zdobył wtedy tytuł MVP. W 1988 roku wyszły w sumie 4 wersje kolorystyczne: White Cement, Fire Red, True Blue oraz Black Cement.

Dużym sukcesem były również ówczesne reklamy Jordanów trójek. W kampanie bardzo angażował się Spike Lee, sneakerhead i reżyser filmowy, który świetnie zgrywał się z MJ’em. Do tej pory te reklamy uważane są za kultowe.

HISTORIA AIR JORDAN 3-21

W 2018 postanowiono lekko zmienić design i dodano swoosha na boku (Jordan 3 Retro Tinker). Dla wielu ten projekt był dość dziwny, ale znaleźli się również jego fani.

Air-Jordan-3-Tinker-NRG-Fire-Red-AQ3835-160-0 (1)

W tym roku, 2023, model Jordan 3 obchodzi swoje 35-lecie. Z tej okazji, zaplanowano kilka ciekawszych wydań, a pierwszym z nich są White Cementy w wersji Reimagined. Obecnie stylistyka vintage jest w trendzie, co można zauważyć już po Jordan 1 High Lost & Found, które świetnie się przyjęły i cieszą się dużym zainteresowaniem. Postarzone wydanie trójek White Cement, będzie miało przede wszystkim lekko pożółkłą podeszwę i tab na tyle buta. Ten model już wkrótce pojawi się u nas do zamówienia.

Air Jordan 3 White Cement Reimagined DN3707-100 Release | Hypebeast

Gdzie kupić Jordan 3 Retro?

W naszej ofercie na tę chwilę znajduje się kilka wersji Jordan 3, m.in. Fire Red, UNC, Laser Orange czy Neapolitan Dark Mocha. Jeśli szukacie jakiejś konkretnej to możemy je dla was sprowadzić. Zapraszamy do kontaktu.