Decydując się na nowe sneakersy wybieramy spośród modeli, które stworzone są z różnych materiałów. Producenci obuwia, jak np. Nike, oferują nam coraz większy wybór jeśli chodzi o materiał, z którego wykonane są cholewki butów, od skór licowych przez zamsz, nubuk aż po nylon. Jak rozróżnić nubuk i zamsz i jak pielęgnować tego typu materiały? Wszystko wyjaśniamy poniżej.

 

Jaka jest różnica między zamszem a nubukiem?

Mnóstwo osób myli zamsz z nubukiem, tak naprawdę jest to jedna z najbardziej powszechnych pomyłek. Podstawowa różnica między tymi szorstkimi skórami to włosie. Skóry szorstkie charakteryzują się, że na ich powierzchni widać i czuć małe, ale dosyć wyraźne włoski. Gdy przetrzemy taki materiał palcem to od razu zobaczymy ciemniejsze smugi, które powodowane są zmianą kierunku ułożenia tych włosków. Jak rozróżnić czy mamy do czynienia z zamszem czy z nubukiem? Przede wszystkim po długości włosia. Jeśli chodzi o zamsz to włosie jest dłuższe i znacznie bardziej widoczne. Natomiast nubuk posiada krótsze włosie, które jest miększe. Różnicą między tymi dwoma skórami jest także w procesie tworzenia. Zamsz szlifuje się wewnętrzną stronę skóry, tzn. mizdrę. W przypadku nubuku stronę zewnętrzną, tzw. lico. Dzięki szlifowaniu zamsz jak i nubuk są delikatne i przyjemne w dotyku. Przez tę delikatną fakturę buty ze skór szorstkich są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia niż gładka skóra licowa. Przy materiałach takich jak zamsz czy nubuk trzeba uważać na wodę i wilgoć.

Jordan 6 Retro Travis Scott British Khaki
Jordan 6 Retro Travis Scott British Khaki

Który materiał jest lepszy?

Nubuk znacznie częściej wykorzystuje się przy luksusowych wyrobach galanteryjnych i obuwniczych. Z pewnością wymaga większej uwagi i staranności podczas produkcji. Często jakość wykonania jest znacznie lepsza niż zamszu lub innej skóry. Większa staranność to także większy koszt, nierzadko modele wykorzystujące nubuk są droższe od tych, na których cholewce użyto zamszu. Np. ostatnie wydanie Nike Air Force 1 Low x Tiffany & Co. 1837, na cholewce tego właśnie modelu użyto najwyższej jakości nubuku. Jeśli interesuje Cię ten model i chcesz się w niego zaopatrzyć to sprawdź naszą stronę. Nike Air Force 1 Low x Tiffany & Co. 1837 są u nas dostępne na zamówienie.

Nike Air Force 1 Low Tiffany & Co. 1837
Nike Air Force 1 Low Tiffany & Co. 1837

 

Jak pielęgnować sneakersy z nubuku i zamszu?

Aby nasze buty z zamszu, np. Yeezy 500, zawsze wyglądały świetnie, konieczna jest dobra i regularna pielęgnacja. Przez dużą delikatność tego materiału trzeba być bardzo ostrożnym podczas pielęgnacji i czyszczenia. Wystarczy chwila nieuwagi lub woda i nasze sneakersy mogą zostać zniszczone. Co zrobić aby ten materiał jak najdłużej wyglądał jak nowy? Podstawą jest dobry impregnat. W naszej ofercie posiadamy produkty od marki Crep Protect i właśnie ten sprawdzony impregnat polecamy. Nadaje się do prawie każdego typu materiału, przede wszystkim do skór licowych, zamszu oraz nubuku. Produkt tworzy na butach niewidoczną warstwę, która chroni materiał przed wchłanianiem się brudu oraz wody. Wystarczy spryskać nasze sneakersy, najlepiej już przed pierwszym wyjściem, dwoma warstwami produktu, mniej więcej z odległości 20cm i pozostawić do wyschnięcia. Gdy tylko wyschną są już zabezpieczone i gotowe do założenia.

Czyszczenie zamszu na sucho – gumka do zamszu

Ważnym jest, aby regularnie pielęgnować nasze sneakersy z nubuku czy z zamszu. Systematyczne czyszczenie butów z pewnością wydłuży ich żywot i ładny wygląd. Małe zabrudzenia najlepiej usuwać po każdym spacerze, będzie to trwało szybciej niż kiedy postanowimy umyć buty raz na kilka miesięcy. Nubuk źle znosi wodę, więc podstawą jest czyszczenie tego rodzaju materiału na sucho, najlepiej za pomocą specjalnej szczotki z miękkim włosiem i gumką do nubuku i zamszu. Ten materiał trzeba przede wszystkim dobrze wyczesać z wszelkiego kurzu i brudu. Z cięższymi zabrudzeniami powinna poradzić sobie gumka do zamszu. Warto pamiętać, aby nie czyścić butów zamszowych, które są mokre, np. z błota. W takim wypadku koniecznie trzeba poczekać aż materiał przeschnie i dopiero wtedy starać się usunąć zabrudzenie na sucho. Po wyczyszczeniu konieczne jest ponowne zaimpregnowanie butów, aby zabezpieczyć je przed kolejnymi plamami i zabrudzeniami, na które są narażone podczas chodzenia.

Gumka do zamszu Crep
Gumka do zamszu Crep
Akcesoria do pielęgnacji crep
Akcesoria do pielęgnacji marki Crep

Produkty do pielęgnacji sneakersów, w tym gumka do zamszu i nubuku, są dostępne w naszym sklepie stacjonarnym w Krakowie oraz na naszej stronie internetowej www.mrkicks.pl Sklep mrkicks.pl oferuje mnóstwo pożądanych i popularnych modeli ze skóry licowej, zamszu oraz nubuku. Jeśli szukasz Jordanów, Yeezy lub wydań od Nike to dobrze trafiłeś. Sprawdź pełny asortyment obuwia na www.mrkicks.pl