Ile mogą być warte używane buty z 1998 roku? Pewnie pomyślicie, że raczej niewiele. Otóż największe znaczenie w tym przypadku ma to, przez kogo były używane. A co powiecie na model, który nosił sam Michael Jordan? Czy ta kwestia zmienia spojrzenie na używki? Dla wielu diametralnie.

 

Do domu aukcyjnego Sotheby w Nowym Jorku trafiły oryginalne jordany, w których chodził Michael Jordan. Mowa o modelu Jordan 13 Bred, w których MJ grał podczas finałów NBA w 1998 roku. W dodatku oba buty posiadają podpisy Michaela na czubkach.

Zastanawiacie się pewnie skąd nagle wzięła się ta para, skąd w ogóle ktoś ma buty Jordana, w których grał. Michael wielokrotnie po meczach rozdawał fanom swoje buty czy koszulki, zazwyczaj z autografem. Widać to na wielu starych zdjęciach i nagraniach. Na świecie jest mnóstwo kolekcjonerów, którzy gromadzą takie skarby. Te przedmioty dosłownie można nazwać skarbami, ponieważ nierzadko na aukcjach ich ceny sięgają setek tysięcy dolarów, a nawet milionów. Ta konkretna para butów Jordan 13 należała do chłopca, który odpowiadał za podawanie piłek oraz za szatnie dla gości. MJ podarował mu je po meczu Chicago Bulls z drużyną z Utah Jazz.

Mecz finałowy NBA Michaela Jordana 1998 2 Air Jordan 13s

 

Póki co można domniemywać ile te buty są warte i jaką cenę osiągną na aukcji. Przewidywania Sotheby’s, czyli domu aukcyjnego, kręcą się wokół zawrotnych sum. Bardzo możliwe, że buty sprzedadzą się od 2 do nawet 4 milionów dolarów. Będzie to z całą pewnością rekord jeśli chodzi o kwotę za jaką sprzeda się para używanych butów. Jak do tej pory najdrożej sprzedanymi butami na aukcji są Nike Air Ship, które były noszone przez Michaela Jordana w 1984 roku. Ich aukcja odbyła się w 2021 roku, a buty poszły za 1,4 miliona dolarów.

Jordan 13 Bred z podpisem Michaela Jordana mają pojawić się na aukcji na stronie Sothebys.com 3 kwietnia. Buty będą także prezentowane w siedzibie Sotheby’s w Nowym Jorku.

Mecz finałowy NBA Michaela Jordana 1998 2 Air Jordan 13s